Football Manager 2015 İnceleme

fm 2015 inceleme durmaplay

Dijital oyun sektörünün tartışmasız en başarılı ve köklü geliştirici ve yayıncı stüdyolarından birisi olan SEGA, bünyesinde bulundurduğu Sports Interactive ile birlikte 2005 yılından bu yana gelişimini sürdürdüğü Football Manager 2015 serisi ile birlikte futbol sevdalılarına tamamı ile gerçekçi değer ve istatistiklerine dayanan bir menajerlik ve teknik direktörlük tecrübeyi yaşatmayı başarmakta. Salt olarak bir oyun gözüyle bakılmayarak gelişmiş bir simülasyon olarak da tabir edilebilinecek olan serinin FM 2015‘e özel sürümü de 7 Kasım itibari ile kullanıma açılarak kendisini merakla bekleyen yüz binlere sunulmuş durumda.

Geride kalan on sene içerisinde gerek iç yapı gerekse detay yoğunluğu açısından her sene kendisini bir adım öteye çıkartmayı başarmış olan seri, Football Manager 2015 ile de pek çok yönden artı puanlar kazanmayı sürdürmekte. Oyunun kullanılmaya başlandığı andan itibaren mevcut değişiklikler kendisini eski FM tutkunlarına gösterse de seriyi bu oyun ile tecrübe edecekler için nelerin farklı hale geldiğinden ve geliştiğinden bahsetmek gerek. Göze çarpan ilk konu arayüzün ve kullanımın seriye ve türe yabancı olan kişiler için çok daha anlaşılabilir hale gelmiş olması. İçerdiği detay yoğunluğunu kullanıcıya aktarmak ve seçim yapılabilinecek öğeleri göstermek için eski oyunlara nazaran daha geniş kapsamlı fakat basit bir ekran sunan Football Manager 2015, bu sayede yeni kullanıcılar bakımından kazanımlarını da eski oyunlara göre daha aktif biçimde gerçekleştirebilecek gibi görünmekte. 

fm 2015 oyun incelemesi durmaplay

Takımların antrenman programlarının saatlerinden uzunluğundan oyuncuların serbest zamanlarında gerçekleştirmelerine izin verilen ve yasaklanan davranışlara kadar inanılması güç ölçüde kontrol ve programlama imkanı veren Football Manager 2015, seriyi ilk defa kendisinde tecrübe eden oyuncuları dahi içerisine alarak bir anda başından kalkılamaz bir hale gelmeyi başarmakta. Oyun içerisinde bulunan Tutorial bölümünde tüm detaylar hakkında bilgi verilmese de her bir özelliğin tecrübe içerisinde zamanla ortaya çıkması da pek çok oyuncunun önem verdiği ve daha büyük keyif aldığı nitelikler arasında gösterildiğinden, Sports Interactive yetkilileri de tercihlerini bu yönde kullanmış gibi görünüyorlar.

football manager 2015 inceleme durmaplay

Takım oyuncularını oluşturmanın yanı sıra menajer oluşturma ekranında da pek çok farklı özelliği oyuncunun tercihine sunan Football Manager 2015, oyun boyunca futbolculara davranışları, anlayış düzeyi, taktiksel becerileri ve buna benzer çok sayıda konuda ne tarz bir yöneticiye sahip olunması istendiğini en ince ayrıntısına kadar sorarak beğeni kazanmakta. 

Oyunun eksi noktası olarak şu an için yalnızca kalecilerin maç motoru içerisinde bir miktar cansız görüntülendiği belirtilirken, bu yönde gelen eleştiriler sonucunda Sports Interactive’in kısa sürede bir güncelleme yayınlayarak problemi ortadan kaldıracağı düşünülmekte. Yine de serinin eski oyunlarında yalnızca ekrandaki noktalar üzerinden bile üst düzeyde memnuniyet alındığı düşünüldüğünde, önde pozisyonlara giren ve gerçek bir maç tecrübesi yaşatan oyuncuların bu denli ince ayarlarına takılmak da oyun severlerin artık ne denli kusursuz yapımlar ile karşılaşarak sürekli daha fazlasını istemeye başladıklarını da ortaya koymakta.

football manager 2015 oyun incelemesi durmaplay

Genel bazda özetlemek gerekirse Football Manager 2015 ve serinin diğer tüm oyunları, futbol oyunlarını günde birkaç maç gerçekleştirerek kısa süreli vakit geçirmek isteyen oyun severlere uygun olmamakla beraber, futboldan ve sporun inceliklerinden hoşlanarak her bir köşesi kendi emeği ile kurulmuş olan takım ve oyuncular ile şampiyonluklar yaşamak isteyen kişilerin ise başından kalkmakta dahi güçlük çekecekleri bir yapım olarak nitelendirilebilinmekte. Football Manager 2015’i bir oyun ötesinde güncel futbol dünyasının tamamı ile gerçekçi bir veri bankası olarak dahi kullanmak mümkün.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: